Telefon
WhatsApp
Yükleniyoru Devre Dışı Bırak

KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?

KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?

Karbonhidrat Sayımı; diyabetli bireylere verilen beslenme tedavisinde yer alan farklı öğün planlama yöntemlerinden bir tanesidir.

  • Ana ve ara öğünlerde tüketilen besinlerdeki ve içeceklerdeki karbonhidrat miktarının bilinmesini sağlayan bir öğün planlamasıdır.
  • Diyabetli bireye özgü Karbonhidrat/İnsülin (K/İ) oranının hesaplanmasını sağlayan bir öğün planlama yöntemidir.
  • Kan şekeri hedef düzeylerin üstünde veya altında olduğu zaman, bireyin insülin dozunu doğru miktarlarda arttırmasını veya azaltmasını sağlayan bir öğün planlama yöntemidir.
  • Kan şekeri düzeyine göre öğünde alınacak karbonhidrat miktarının doğru olarak saptanmasını sağlayan bir öğün planlama yöntemidir.

Peki Karbonhidrat nedir?

Yediğimiz besinlerde karbonhidrat, protein, yağ olarak bilinen üç temel besin öğesinin biri, birkaçı veya hepsi bulunabilir. Karbonhidratlar , kan şekeri düzeyini etkileyen önemli besin öğesidir. Bu nedenle besinlerin içindeki karbonhidrat miktarını bilmek, ana ve ara öğünlerde aldığımız karbonhidrat miktarını hesaplamak kan şekerimizin kontrolü açısından son derece önemlidir. Karbonhidrat içeren besinler vücutta mide ve ince bağırsakta parçalandıktan sonra (sindirim) kana geçer (emilim). Karbonhidrat içeren besinlerin sindirim ve emilimi sonucunda kana geçen şeker, kan şekerini oluşturur. Kan şekeri vücudun en önemli enerji kaynağıdır. Ancak enerji ihtiyacını karşılamak üzere kullanılabilmesi için kandan kullanılacağı hücrelere geçmesi gerekir. Pankreas adlı salgı bezinden salgılanan insülin hormonu kandaki şekerin hücrelere girerek yakıt olarak kullanılmasını sağlar.

Kaynak: Diyabetliler İçin Hayatı kolaylaştırma Kılavuzu (Prof.Dr.Emel Özer)

Paylaş:

Etiketler: KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?