Telefon
WhatsApp
Yükleniyoru Devre Dışı Bırak

Diyabet’te İnsülin Tedavisi Nasıl Oluyor?

Diyabet’te İnsülin Tedavisi Nasıl Oluyor?

Diyabet’te İnsülin Tedavisi Nasıl Oluyor?

Diyabet hastası oldum neler yapacağım diye düşünüyor olabilirsiniz. İnsülin başladılar, insülin nasıl kesilir dediğinizi duyar gibiyiz, Diyabet’in tipleri olduğunu duymuş olabilirsiniz. Tip 1 diyabet nedir? Tip 2 diyabet nedir? Sorularının cevabını yazının devamında okuyabilirsiniz. Diyabet progresif bir hastalık. Geçmişten gelen beslenme bozuklukları, genetik faktörler, bazı ilaçlar sonuncunda diyabet hastası olabilirsiniz. Ama korkmayın diyabet hastalığının tedavisi var. Oral anti diyabetik ilaçlar, beslenme değişikliği, davranış değişikliği yada insülin iğneleri ile tedavide başarı sağlamanız çokta zor değil. Hatta yaşam tarzı değişikliği yapar hekiminizin yönlendirmelerini harfiyen uygularsanız eğer Tip 2 diyabeti yenmek hiçte zor değil. 

5863a2af0f2544a6e8beaf69

Diyabet hastalığının insülin tedavisini yazının devamında okuyabilirsiniz. Diyabet hastalığının tedavisinde doktorunuz size insülin yazdıysa kan şekerleriniz yüksek 3 aylık şekeriniz yüksek olabilir. Yani HbA1c değeriniz yükselmiş olabilir. Hiç korkmayın tedavi edilebilirsiniz. Bu noktada doktorunuzun yönlendirmelerini harfiyen uygulamalısınız. İnsülinler Bazal İnsülin, Bolus İnsülin, Premix İnsülin olarak 3 sınıfta incelenebilir. Bazal İnsülin açlık kan şekerini hedefleyip bunun üzerine etki gösterirken, bolus insülin tokluk kan şekeri üzerine etki göstermektedir. Premix insülinler ile hem açlık hemde tokluk kan şekerini kontrol altına alabilirsiniz. Doktorunuz size en uygun insülini belirleyip tercih edecektir. İnsülin yazıldıktan sonra Diyabet Eğitim hemşiresinden eğitim almayı unutmamalısınız. Hipoglisemi ve hiperglisemi üzerine alacağınız bu eğitim sizin için hayati öneme sahip olabilir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi doktorunuzun söylediklerine harfiyen uymalısınız. Bu sizi diyabet tedavisinde başarıya götürecektir.

İnsülin iğnesi can yakar mı? diye kendinize soru soruyor olabilirsiniz. Hatta insülin iğnesi canımı acıttı demiş bile olabilirsiniz. Ama İnsülin iğneleri sanıldığının aksine can yakmaz. Eğer kaliteli bir iğne ucu aldıysanız ve her iğneyi bir kere kullanıyorsanız canınızın yanmadığını göreceksiniz. 

Unutmayın diyabet tedavisi ekip ile başarılabilecek bir tedavi. Siz, doktorunuz, hemşireniz bu ekibin en büyük oyuncuları. Kendinize inanın yaşamınızı değiştirin. Doğru yaparsanız insülini bırakmak içten bile değil.  

 

Paylaş:

Etiketler: Diyabet’te İnsülin Tedavisi Nasıl Oluyor?