Telefon
WhatsApp
Yükleniyoru Devre Dışı Bırak

Diyabet Kalıtsal mıdır?

Diyabet Kalıtsal mıdır?

Diyabet, günümüz toplumunda görülme sıklığı yüksek bir hastalıktır. Bu patolojiyle ilgili en yaygın şüphelerden biri, ebeveynlerden çocuklara bulaşıp bulaşmayacağıdır. Bu nedenle, bu yazıda diyabetin kalıtsal olup olmadığını, var olan farklı türleri, kökenlerini, tedavilerini ve en sık görülen komplikasyonları açıklayarak açıklığa kavuşturacağız.

Vücut Şeker Seviyelerini Nasıl Kontrol Eder?

Diyabete değinmeden önce, kan şekeri seviyelerimizin dahili olarak nasıl kontrol edildiğini kısaca gözden geçireceğiz, bu şekilde bu patolojinin kökenini daha iyi anlayacağız. Pankreas, diğer birçok önemli işlevin yanı sıra, kan şekeri düzeyini düzenlemekten sorumlu bir hormon olan insülini üreterek, kan şekeri düzeylerinin (glikoz) kontrolünde temel bir rol oynar.

Süreç şu şekildedir:

  • Yemek yediğimizde kan şekeri seviyeleri yükselir.
  • Vücut, kanda bulunan şekeri kullanım veya depolama için dokulara ve kaslara yönlendirme işlevine sahip insülin üretir.
  • Her şey düzgün çalışıyorsa, kan şekeri seviyeleri her yemekten sonra nispeten hızlı bir şekilde düşer ve normale döner.

Diyabet

Sorun, pankreas yeterince insülin üretmediğinde (tip 1 diyabet) veya vücut varlığına tepki vermediğinde (dirençli hale geldiğinde) (tip 2 diyabet) ortaya çıkar. Bu durumlarda şeker seviyeleri yemeklerden sonra normale dönmez ve bu da hem kısa hem de uzun vadede çeşitli sorunlara neden olur.

Zamanla devam eden yüksek kan şekeri seviyeleri (hiperglisemi) kan damarlarına zarar verir ve felç, böbrek hastalığı, görme bozuklukları veya nörolojik problemler riskini artırır. Bu nedenle diyabet hastasıysanız, kısa ve uzun vadede diyabetik koma görünümünden ve diğer sağlık sorunlarının gelişmesinden kaçınmak için kan şekeri seviyelerini sıkı bir şekilde kontrol etmeniz gerekir.

Diyabetik Koma Nedir?

Diyabetik koma, kan şekeri seviyeleri aşırı derecede yükseldiğinde (hiperglisemi) veya azaldığında (hipoglisemi) ortaya çıkan, bilinç kaybına ve uyaranlara yanıt vermemesine neden olan bir diyabet komplikasyonudur. Bu durum ölümcül olabilir, acil şekilde müdahale edilmesi gerekir.

Hiperglisemi olduğunu düşündüren bazı semptomlar susuzluk, sık idrara çıkma, yorgunluk, ağız kuruluğu veya bulantı ve kusmadır. Bununla birlikte hipoglisemiye bağlı semptomlar titreme veya sinirlilik, yorgunluk, halsizlik, terleme, konuşma bozukluğu, açlık veya mide bulantısıdır. Uzun süredir şeker hastalığı olan hastalarda bazen "asemptomatik hipoglisemi" denen durum, yani glikoz seviyelerinde semptomlara neden olmayan bir düşüş meydana gelebilir.

Diyabet Türüne Göre Kalıtsaldır

Diyabet hastalığı, birçok türden oluşur. Bu sebeple bazı türleri kalıtsal özellik taşımakta, bazıları ise taşımamaktadır.

Ana türler:

  • Diyabet tip 1
  • Diyabet tip 2

Diyabet Tip 1

Tip 1 diyabet, pankreasın kan şekerini kontrol etmeye yetecek kadar insülin üretmemesi nedeniyle oluşur. Bu, farklı nedenlerle olabilir: 

Genetik Eğilim

Tip 1 diyabetin gelişimi, genetik faktörlerin çevresel faktörlerle etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hastalık kalıtsal değil, ortaya çıkma olasılığıdır. Bu tip 1 diyabet hastalığına yakalanma riskinin artması, tek bir gene bağlı değildir, ancak muhtemelen birkaçının (bilinen veya bilinmeyen) etkileşiminin sonucudur, "poligenik kalıtım" olarak bildiğimiz bir şeydir. Tek yumurta ikizleri söz konusu olduğunda, eğer birinde bu tür bir diyabet varsa, diğerinin de geliştirmesi olasılığı% 50'dir.

Çevresel Faktörler

Diğer hastalıklarda olduğu gibi, tip 1 diyabette de , özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde , hastalığın gelişimine müdahale edebilecek dış çevresel faktörler vardır , örneğin:

Virüs

Bazı çevresel toksinler

Gıdalar

Diğer bilinmeyen faktörler

Otoimmünite

Bazı durumlarda, vücudun kendisi diyabete neden olan pankreasın insülin üreten hücrelerine (pankreas beta hücreleri) saldırır.

Diyabet Tip 2

Bu tip diyabet "yetişkin diyabeti" olarak bilinir ve 40 yaşın üzerindeki kişilerde en yaygın olanıdır. Sorun, üretimin başlangıçta doğru olmasına rağmen vücudun insüline dirençli hale gelmesidir. Genelde vücut bu hassasiyet eksikliğini telafi etmeye çalışmak için insülin üretimini arttırır, ancak zamanla bu aşırı zorlamanın sonuçları olur ve pankreas beta hücreleri insülin üretimini azaltır.

Genetik Eğilim

Tip 2 diyabette kalıtsal faktör, tip 1 diyabete göre daha fazla ağırlık taşır, ancak yine de yatkınlıktan bahsediyoruz. Başka bir deyişle, kalıtsal olan, onu sunma riskidir, ancak bu durumda, patolojinin gelişimini etkileyen “poligenik kalıtım” ve çevresel faktörler de vardır. Bir ikizde tip 2 diyabet varsa, diğer ikizin buna sahip olma olasılığı %80'dir.

Yaşam Tarzı

Tip 2 diyabetli kişilerin %80'i obez ve hareketsizdir. Bu iki faktör insülin duyarlılığını azaltır, bu yüzden aktif bir yaşam sürmek ve diyabetin gelişmesini önlemek için kendimizi uygun bir kiloda tutmak çok önemlidir.

Paylaş:

Etiketler: