Telefon
WhatsApp
Yükleniyoru Devre Dışı Bırak

Depreme Hazır Mıyız?

Depreme Hazır Mıyız?

1999 Depreminden sonra uzun bir süre unutmuştuk deprem diye bir afet olduğunu. Ara ara küçük sarsıntılarla hatırlatsa da kendini 2011 Van depremiyle bir kez daha anladık şakaya gelmeyeceğini. Ne yazık ki yine bir süre sonra unutuldu ve herkes gündelik hayatına döndü. Ta ki bir kaç önce Manisa Kırkağaç’ta meydana gelen 4.8 şiddetindeki depreme kadar. Fakat bu bir sinyaldi ve 6,8 şiddeti ile Elazığ’da gösterdi deprem acı yüzünü. Bir kez daha anlamıştık ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Felaket başa gelmeden evvel koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur.” Her ne kadar hazırlık olarak ufak tefek bir şeyler yapılsa da yeterli olmadığını bir kez daha gördük. Hala yeteri kadar eğitim verilmediğini panikleyip camdan atlayan vatandaşlarımızdan anlıyoruz. Eminim hala evindeki mobilyaları sabitlemeyen bir sürü aile vardır. Deprem sırasında nerede hangi şekilde durması gerektiğini, asansörü kullanmamak gerektiği, deprem çantasının ne olduğunu bilmeyen bir sürü aile vardır. Artık önemli olan bir afetler ülkesi olduğumuzu gerçekten kabul etmek ve her an bir afetle yüz yüze gelecekmişiz gibi hazır olmak.

2008 Yılında kurmuş olduğumuz Uşak Arama Kurtarma Derneği olarak Uşak’ta çok fazla etkinlik gerçekleştiremesek de yurt içinde ve yurt dışında meydana gelen afetleri takip etmekte ve gerekli kurum ve kuruluşlarla irtibata geçerek gerekli destekleri sağlamaya çalışmaktayız. Manisa ve Elazığ depremlerinden sonra da bölgedeki arama kurtarma ekipleri ile iletişime geçerek desteğe hazır olduğumuzu belirttik. Manisada da sürekli sarsıntıların olması ve Elazığ’a yeterince arama kurtarma ekibi gitmesi sebebiyle bölgeye intikal etmedik.

Uşak Arama Kurtarma Derneği olarak gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile yeniden bir araya gelerek Uşak halkına ve özelikle okullardaki öğrencilerimize eğitim vermek için harekete geçtik. Kısa süre içerisinde eğitimlerimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Paylaş:

Etiketler: Depreme Hazır Mıyız?